Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Rusya’dan dönen meyve ve sebzeler hala cep yakıyor

Rusya’nın alımı durdurmasından dolayı iç piyasaya yönelen sebze ve meyvelerin fiyatlarının düşmesi beklenirken, umulan olmadı. Olumsuz hava şartları yüzünden özellikle sebze fiyatlarında artış yaşandı.Manisa’da bir ay önce kilosu 3 ila 3.5 liradan satılan biber 5 liraya, 1.5-2 lira arasında satılan domates ise 3.5 ila 5 liraya ulaştı. Muğla’da tarlada 25-30 kuruşa satılan portakalın kilosunun büyük kentlerde 3-4 lira arasında satılması cep yaktı.

DOMATES 5 LİRA OLDU

Rusya’nın Türkiye’den Ocak ayından itibaren ithalatı kısıtlama yönündeki kararının ardından iç pazara yönelen ürünlerle birlikte pazar fiyatlarında düşüş bekleniyordu. Ancak pazara çıkan vatandaşlar, yüksek fiyatlar karşısında şaşırdı. Pazarda özellikle domates, biber, salatalık, bamya, yeşil fasulye fiyatları yükseldi. Bir ay öncesine kadar kilosu 3 ila 3.5 liradan satılan biber 5 liraya, 1.5-2 lira arasında satılan domates de 3.5 ila 5 liraya ulaştı.

“SERALARDAKİ MALLAR GELİŞMİYOR”

Manisa Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Günal, fiyatlarının yükselmesinde hava şartlarının etkili olduğunu savundu. Günal, “Rusya’ya yapılan ihracat durduğundan dolayı fiyatlar düşecek dendi. Ama maalesef olumsuz hava şartları, yolların kapalı olmasından ve seralardaki malların gelişmemesinden dolayı fiyatlar yükseldi. AmaManisa’da yetişen ürünler daha hesaplı. Şu anda maalesef Rusya’ya ihracatı yapılan domates, salatalık ve biber fiyatları gerçekten yüksek. Çünkü seralardaki mallar gelişmiyor. İzmir ve Manisa halinden ürün alıyoruz. İzmir ve Manisa arasında fiyat farkı var. Halde 3 liranın altında domates yok. Pazarda da 3-3.5 liraya satılıyor. Biber ise 5 liradan satılıyor” dedi.

PAZARCIYA GÖRE FİYATLAR NORMAL

Pazar esnafına göre, fiyatların düşmesinde ya da artışında Rusya’nın bir etkisi olmadı. Pazar esnafı Fehim Erol, “Rusya yemese bile diğer ülkeler var. Fiyatlar normal. Kış şartlarından dolayı fiyatlar böyle yükseldi. Domatesi 5 liraya satıyorum. Rusya’nın almamasının bir etkisi yok. Pazarda şu anda 5 liraya sattığım domates halde 5-6 lira. Biz üreticiden alıyoruz. Halde, fiyatlar daha pahalı” dedi.

Bir diğer esnaf Ömer Şimşek, hava şartlarından dolayı ürün yetişmediğini ve halde mal bulmakta da zorlandıklarını belirterek, “Havada kar var, ürün yetişmiyor. Mal yetişmiyor. Yarım kilosunu 3 liradan satıyoruz. Rusya ile bir ilgisi yok. Fasulye, bamyanın kilosu 6 lira. Halden bu ürünleri 5.6 liradan alıyoruz. Bizim 50 kuruşluk karımız oluyor. Halde mal da yok. O yüzden zorlanıyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ TANE İLE ALIYOR

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar ise fiyatların kıştan dolayı yükseldiğini söyledi. Bütçelerinin zorlandığını dile getiren Cemal Can, “Bir kilo alamıyoruz, yarım kilo alabiliyoruz. Bir kilo almak mümkün değil. Bazen de tane ile alıyoruz. Bir tane kiraz yiyoruz, limonu 3-4 tane alıyoruz. Bütçemiz zorlanıyor” dedi.

BİLGİLER
tarafından 08 Ocak 2016 - 23:47 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 614 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
Tüm Yazılar

Irak Milyonları Ağırladı

tüm yazıları için tıklayın...

İmam Muhammed Mehdi Samarra Canlı İzle..

tüm yazıları için tıklayın...

Hz.Muhammed Hz. Ali Ve Ehlibeyt

tüm yazıları için tıklayın...

Kocaeli Muhammediye Cami Aşura Program..

tüm yazıları için tıklayın...

muharrem tv yayında

tüm yazıları için tıklayın...

Hamza Aydın Muharrem Ayı Sohbeti Mersi..

tüm yazıları için tıklayın...

Esenyurt Muhammediye Camii Muharrem De..

tüm yazıları için tıklayın...

İmam Hüseyin ilim ve eğitim vakfı hizm..

tüm yazıları için tıklayın...

Hz. Ali Ekber’in Kutlu Doğumu ve..

tüm yazıları için tıklayın...

zeynebiye tv

tüm yazıları için tıklayın...

Çayırova Hz.Ali Cami İmam Ali Veladeti..

tüm yazıları için tıklayın...

Kerbela Ziyareti

tüm yazıları için tıklayın...

Ehlibeyt Alimlerinden Hamit Turan Vefa..

tüm yazıları için tıklayın...

İmam Musa Kazım Ve İmam Muhammed Taki ..

tüm yazıları için tıklayın...
Son Yorumlar
Facebook hesabınla bağlan